Dopis rodičům ke stávce

Vážení rodiče,

chtěl bych Vás informovat o důvodech, které přiměly Českomoravský odborový svaz pracovníků školství vyhlásit jednodenní stávku a to na středu 6. 11. 2019.

Od ledna letošního roku jednáme o navýšení mzdových prostředků pro pracovníky ve školství.  Byť je vládou školství proklamované jako priorita a v médiích se dovídáte, jak učitelům se stále přidává, realita je jiná.

Ministr školství začátkem roku sliboval pro pedagogické pracovníky navýšení o 15 % objemu finančních prostředků na růst platů. Po všech jednáních to bylo pouze 10 % objemu na rok  2020 a 9 % na rok 2021. Z objemu, který umožňuje 12,5% růst tarifů, Českomoravský odborový svaz pracovníků školství požaduje zaručený nárůst tarifních platů pro pedagogy platů o 10 % od 1. 1. 2020.  Ministr rozhodl bez projednání se sociálními partnery o 8% navýšení tarifů.  Může se Vám zdát, že jde o malichernost. Opak je pravdou. Pokud stále bude plat učitele a zejména jeho tarifní plat na nízké úrovni, bude jen velmi obtížné získat do škol mladé učitele a ty zkušené tam udržet.

Vážení rodiče,

jsme si vědomi, že stávkou některým z Vás možná zkomplikujeme Vaši rodinnou situaci. Není nám lhostejná budoucnost Vašich dětí. Společně s Vámi si přejeme pro Vaše děti tu nejlepší školu, moderní vybavení a zejména kvalitní učitele. Pedagogy, kteří se mohou plně věnovat výuce a nemusí hledat přivýdělek.

Jednodenní stávkou dáváme, jako zaměstnanci, hlasitě najevo nesouhlas s přístupem ministerstva.  Využíváme svého práva na stávku.

Mgr. František Dobšík

předseda ČMOS PŠ

Technické dílničky

10. Prosinec 2019