Masopust na I. stupni

Masopust představuje už od pradávna období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Lidé se měli v této době najíst i napít dosyta. Proto byl masopust vždy spojený s různými oslavami, zabijačkami, tanečními zábavami. Po masopustu totiž následoval 40 dnů dlouhý půst před Velikonocemi, při kterém se lidé zříkali jídla a dalších věci, které pro ně byly postradatelné a zbytečné.

Lidé si masopust spojují s maškarami, které se v průvodu vydávaly vesnicemi a městy za účelem obveselení místního obyvatelstva. Dle tradic se masopustní průvod neobešel bez medvědáře, jenž si na řetězu vedl svého medvěda. Čím byla maska divočejší, tím budila mezi lidmi větší pozornost. Oblíbenou se stala kobyla tvořená dvěma osobami, šašek zdobený barevnými papírky a se špičatou čepicí, kominík s žebříkem, bába s nůší, myslivec či hejtman.

V duchu těchto tradic jsme se rozhodly připravit pro děti I. stupně projektový den - Masopust.

Děti přišly do školy v maskách a téměř každou vyučovací hodinu jsme zařazovaly do výuky pracovní listy s masopustní tématikou. Některé paní učitelky dokonce své žáky naučily tanec Pod šable, který se tančí v našem regionu. Každý žák obdržel sladkou odměnu a na svačinku typicky masopustní pokrm - koblihu.

Celý školní den byl velmi zdařilý.

Učitelky I. stupně