Týden od pondělí 15. 3. 2021 do pátku 19. 3. 2021

Prvouka

Uděláme v online výuce (co nestihneme, udělají děti samostatně).                                     

Přečíst společně pohádku o popelnici:

Pohádka o popelnici

Žila kdysi jedna docela obyčejná popelnice. Stála na ulici u chodníku a, jak už tomu tak bývá, sloužila lidem k tomu, aby do ní odhodili to, co už nepotřebovali. Jednou do ní odhodili to, jindy ono, někdy jen cosi malého, jindy naopak rovnou celý pytel odpadků. Popelnice tam stála a mlčky to vše polykala. Jenže jí kolikrát nebylo dobře. A není ani divu. Protože to znáte možná i vy. Když popelnice spolykala ode všeho něco, kousek toho a kousek onoho a navíc ještě i něco úplně jiného, smíchalo se to v ní a ji pak rozbolelo bříško. Protože ani popelnice nesnese všechno.

Když do ní kdosi vysypal hromádku papíru, udělalo se jí nevolno, že až trochu zmodrala, když ji nakrmili plasty, zežloutla. A když do ní naházeli elektroodpad nebo baterie, byla přímo otrávená. Jak jen jí tehdy bylo ouvej!

A pak přišli dobří lidé. Moudří lidé, kteří vedle ní postavili pár jejích nových kamarádek. Jednu žlutou jako sluníčko, která si dělala chutě na kdeco z plastu, jednu modrou jako obloha, jež ráda mlsala papír, a jednu červenou, která svým válcem ráda přežvykovala baterie a všemožný elektroodpad. A opodál dokonce stanuly i kontejnery mlsající bioodpad či sklo.

Jak jen se naší staré popelnici ulevilo! Protože už nemusela polykat všechno možné, co ji nejednou tak trápilo, po čem ji bolely její útroby. Už mohla polykat jen to, co pro ni bylo to pravé, a to, co jí nechutnalo a nedělalo dobře, spolykaly její sousedky.

A ona původní popelnice stojí na ulici dodnes. A je jenom na nás, jak se tam bude cítit. Protože záleží jenom na nás, bude-li krmena tím, čím má krmena být. Budeme-li třídit odpad.


Na s. 48 přečíst dětem text nahoře.     

Na s. 48 cv. 1 a) vybarvit kontejner na papír - modře, kontejner na bílé a barevné sklo - polovinu bíle a polovinu zeleně, kontejner na plast- žlutě;                                                                                                              cv. 1 b) vybarvit kolečka u předmětů podle barev kontejnerů, kam patří (papír - modře, rozbitá sklenička - bíle, hřeben - žlutě, sešit - modře, rozbitý hrnek - bíle, kelímek - žlutě, lahev - zeleně, noviny - bíle, sklenice - bíle, plastové lahve - žlutě)      Na s. 48 cv. 2 Odpad třídíme kvůli tomu, abychom šetřili přírodu. Recyklace odpadu umožňuje surovinu pro výrobu výrobků použít opakovaně.  Papír se vyrábí ze dřeva.                                                                                                       

Na s. 49 přečíst text nahoře. Zvířata žijí v zoo, protože některých je na světě málo, jsou ohrožena pytláky, bez pomoci by vyhynula. 

Poslech písničky "Pět minut v Africe" : https://www.youtube.com/watch?v=RdIzkr_FtmE

Na s. 49 cv. 1 -  Na obrázku je hroch (šedý), slon (šedý), plameňák (růžový), tygr (hnědý), lední medvěd (bílý), krokodýl (zelený), gorila (hnědá), papoušek (barevný), lev (hnědý). Liška a kůzle žijí u nás. Zvířata v zoo nesmíme krmit, plašit je, bouchat na voliéry, vstupovat do vymezených výběhů, odhazovat odpadky.

Na s. 49 cv. 2 a) Nejstarší národní park je u nás Krkonošský národní park. V blízkosti nás je Chráněná krajinná oblast Beskydy. Cv. 2 b) Prohlédnout a pojmenovat chráněné rostliny (nesmíme je trhat ani jinak ničit):

Koniklec:  https://cs.wikipedia.org/wiki/Koniklec#/media/Soubor:Anemone_pulsatilla_MS_0164.jpg

Orchidej(vstavač):                                https://cs.wikipedia.org/wiki/Vstava%C4%8Dovit%C3%A9#/media/Soubor:Knabenkraut_2286.jpg

 Leknín:    https://cs.wikipedia.org/wiki/Lekn%C3%ADn#/media/Soubor:30_days_of_gratitude-_Day_1_(4063918440).jpg