Týden od 8. 6. do 12. 6. 2020

Učebnice Čeština 2 - na str. 78 - dobrovolné -  cv. 5 : Kolem včelky Máji poletoval Vilík. Král přikázal Jiříkovi, aby mu přivedl Zlatovlásku. ( V1, aby V2 ) Vedle chaloupky roste šípková růže. Na hladině rybníka se odráží hrad pana Krbce. Maxipes Fík se posadil vedle Áji. b) Ája, Jiřík, Krbec, Mája, Vilík, Zlatovláska; c) Včelka Mája, O Zlatovlásce, O zvířátkách pana Krbce, Maxipes Fík.                      Dobrovolné - cv. 6 ( hruška, Josef, Bětka, kamarád, holub, příběh, babka, aktovka, tužka, Václav, ovce, šroub, kopce, pánev, vyhlídka, běh, sed ). Přečíst text ve žlutém rámečku v učebnici na str. 81 o vlastních jménech měst, vesnic, hor, řek aj. ​ V učebnici na str. 82 cv. 4 - ústně:  Teta Zdena dostala pohled z města Liberce. Psala jí neteř Nela, že pojede lanovkou na Ještěd. Možná uvidí i Krkonoše a hory Luž, Smrk a Milešovku. S babičkou Helenou se podívá do Hrusic, kde se narodil Josef Lada a půjdou po stopách kocoura Mikeše. Cv. 5 - dobrovolné, ústně: 1. řeka Vltava (J), 2. město Pardubice (E), 3. vesnice Horoušánky (D), 4. jezero Čertovo (U), hora Říp (N), pohoří Beskydy (A), jméno zvířete Amina (V), příjmení Nováková (Ý), zámek Hluboká (L), hrad Kost (E), stát Rakousko (T); tajenka: Jedu na výlet.

PS Čeština 2 - na str. 84 cv. 1 ( PŘIHLÁŠKA na kroužek: INFORMATIKA, jméno a příjmení: Milada Čistá, ulice a číslo: Babice č. 448, město: Uherské Hradiště, země: Česká republika, matka: Jana Čistá, otec: Roman Čistý, sourozenci: Romana Čistá a Karel Čistý. ), cv. 2 (jména obecná: lékař, ulice, maminka, řeka, pes, dům, loď, koš; vlastní jména: Novák, Čapkova, Alík, Praha, Labe, Rumcajs, Milan, Říp, Ema ), cv. 3 ( Alena, řeka, Vltava, Ostrava, dědeček, Česko, kočka, Micka, hora, Sněžka, liška, ulice, Novákova, Čech, zpěvačka, Polsko, pes, Ital, Francie, město, Jindřichův Hradec, obec, český, Krkonoše, prezident, Václav, Havel, sněženka, modřín, Evropa, Mars, planeta, Země ).                                             Cv. 4 na str. 85 je dobrovolné - ( B - Bulharsko, Brno, Božena, Beskydy, Berounka, bedýnka, beran, Č- Čína, Čáslav, Čeněk, Černá hora, Černá, čepice, čáp; D - Dánsko, Dačice, David, Doubravický vrch, Dyje, dopis, daněk; H - Honduras, Holešov, Hynek, Hostýn, Horní Bečva, hrách, hroznýš; K - Kanada, Krnov, Kateřina, Kamenný vrch, Křemelná, kakao, klokan. ), cv. 5 ( Německo, Polsko, Česko, Rakousko, Slovensko, Maďarsko ), cv. 6 ( V Česku žijí Češi. V Německu žijí Němci. V Polsku žijí Poláci. V Maďarsku žijí Maďaři. Ve Francii žijí Francouzi. V Anglii žijí Angličané. ), cv. 7 ( Názvy planet: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun ). Na str. 86 cv. 1 ( V úterý pojedeme s paní učitelkou na výlet do Prahy. Děti se moc těší, že pojedou parníkem po Vltavě. Všichni vědí, že Vltava je naše nejdelší řeka a v Mělníku se vlévá do Labe. Na oběd půjdeme do restaurace. Když bude pěkné počasí, vyjdeme si na Karlův most. Poznáme naše hlavní město. ), cv. 2. - vybarvovat slova nemusíte - ( kotě, děsit, jeskyně, tělo, stěna, děs; něco, těsný, štětec, sněžit, mládě, těšit; děda, jehně, naděje, děj, hněvat, kotě ), cv. 3 ( lehký x těžký, široký x úzký, pevný x křehký, vysoký x nízký, suchý x vlhký, daleký x blízký, ošklivý x hezký ), cv. HRA S ČEŠTINOU na str. 87 ( Odpovědi jsou na str. 88. ) je dobrovolné.  Na str. 90 cv. 5 ( Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Nemaluj čerta na zeď. Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Bližší košile nežli kabát. ), cv. 6 : Věrka běžela pěšinou domů ze školy. Pospíchala, protože se těšila na své štěňátko, které dostala k narozeninám. Dala mu jméno Alík. Také máš doma nějaké zvířátko?  Starej se o něj! ( b) školy - podstatné jméno, dostala - sloveso, doma - příslovce c) V1, protože V2, které V3  d) Oznamovací, oznamovací, oznamovací, tázací, rozkazovací. Cv. 7 ( Alík je hnědé štěňátko, které trochu zlobí. ).

Písanka 2 - 2. díl: vše na str. 32 ( Xantipa je zlá, hádavá žena. Xylofon je bicí dřevěný nástroj. Xerox je rozmnožovací stroj - kopírka. ), vše na str. 33 ( Písmena souměrná podle osy: T, H, M, V, W, X, A, Y, O; abeceda: A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, CH, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž. ), vše na str. 34 ( 0 + ( 4 . 4 ) + ( 5 . 2 ) + 4 = 30; Je to 30 nohou. ).

Čítanka 2​​​​​​​ - přečíst text na str. 90 - 91 - "Jak se Křesadýlko s Rozárkou polekali velkých očí přástevníka". Odpověď na str. 90 - Křídla, která skřítci našli, patřila motýlu přástevníkovi.          Odpověď na str. 91 - Oči jsou skvrny na křídlech: přástevník medvědí: https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%A1stevn%C3%ADk_medv%C4%9Bd%C3%AD#/media/Soubor:Arctia_caja_2010.jpg .

Odpovědi ze str. 92:​​​​​​​ Motýl, se kterým se setkali víla a skřítek byl přástevník, noční můra s křídly, na kterých jsou klikyháky a pod nimi jsou křídla s očima. Má tykadla a vyklubal se z kukly.              Kriskros: 1. KŘESADÝLKO, 2. KOKON, 3. PŘÁSTEVNÍK, 4. MODRÁ, ROZÁRKA, 6. ŠÁLU, 7. HNĚDÁ, 8. HOUSENKA; Tajenka: Jméno motýla - PŘÁSTEVNÍK MEDVĚDÍ.                                                      Odpovědi ze str. 93:​​​​​​​ A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, CH, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž; Ě, Á, Ý, Í, É, Ú. Tajenky: PŘÁSTEVNÍK KOSTIVALOVÝ, PŘÁSTEVNÍK JITROCELOVÝ, PŘÁSTEVNÍK HLUCHAVKOVÝ, PŘÁSTEVNÍK BEZOVÝ.