Týden od 6. 4. do 8. 4. 2020


Učebnice Prvouka 2 na str. 48 si prohlédněte jarní květiny, přečtěte si jejich názvy a zkuste si je zapamatovat. Na zahrádkách a v lese ( pokud se tam dostanete ) pozorujte, které z nich vidíte.


Sněženka podsněžník kvete od konce února do března. Je to chráněná ( nesmí se trhat! ) vytrvalá bylina. Rozmnožuje se cibulkou ( také bledule ). Stonku s listy a květy se říká stvol. Znamená to, že listy vyrůstají na stonku dole a tvoří listovou růžici, jako má třeba i prvosenka, bledule, sedmikráska, pampeliška, podběl, šafrán ( krokus ), violka, koniklec, jaterník. Je to dobré pro opylování květů hmyzem nebo větrem, protože květy jsou výš než listy:   http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=3  . Bledule jarní  je také vytrvalá chráněná bylina, kvete v únoru až dubnu:   http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=2  .                    Sedmikráska chudobka  ( lidově se jí říká husí kvítko a dříve lidé věřili, že přináší štěstí )  je léčivá bylina, většinou vytrvalá rostlina, kvete téměř po celý rok, raší v březnu a hojně kvete od dubna do srpna. Její květy se podobně jako u slunečnice otáčejí za sluncem, potřebují ho k životu:  https://cs.wikipedia.org/wiki/Sedmikráska_chudobka#/media/Soubor:Bellis_perennis_dsc00906.jpg . Prvosenka jarní ( lidově petrklíč )kvete od začátku dubna do poloviny května, je to chráněná vytrvalá léčivka:       https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/146-petrklic-prvosenka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti   . Podběl lékařský je vytrvalá léčivá bylina, nejdříve kvete ( od března do dubna ) a po odkvětu vyrůstají listy: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7f/Coltsfoot.jpg   .                                                           Pampeliška ( smetanka ) lékařská kvete od dubna do srpna, je to vytrvalá léčivka:   https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/137-pampeliska-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani .  Šafrán ( lidově krokus ) zahradní je vytrvalá bylina, cibulovina, vykvétající na konci února, některé druhy šafránu jsou chráněny. Čnělky šafránu setého se sbírají a využívají jako koření ( je velmi drahé ).  Když se o něčem řekne, že je toho "jako šafránu" , znamená to, že je toho málo a je nutné s tím šetřit: https://www.semena.cz/krokusy/1599-safran-sety-crocus-sativus-cibuloviny-3-ks.html  Violka vonná ( lidově fialka ) je vytrvalá léčivá bylina s fialovými nebo bílými ( růžovými ) květy, kvete od března do dubna: https://cs.wikipedia.org/wiki/Violka_vonná#/media/Soubor:Viola_odorata1.JPG  . Koniklec luční  kvete od března do května, je to vytrvalá  bělavě chlupatá rostlina: dhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Koniklec_luční#/media/Soubor:Pulsatilla_pratensis_subsp._bohemica5.jpg  Jaterník podléška ( listy má podobné játrům, podléška - pod lískou ) je léčivá vytrvalá bylina:  lhttp://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=193   . Sasanka hajní je vytrvalá bylina, kvete v březnu až květnu, je jedovatá stejně jako koniklec: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jarni-sasanky-v-prirode-i-na-zahrade-jak-je-poznat-jak-je-pestovat.html 

Můžete si zazpívat písničku "Jaro dělá pokusy": https://www.youtube.com/watch?v=KOVOJGoCCGw

Prohlédněte a zopakujte si části kvetoucí rostliny na str. 48. Básničku na této straně se učit nemusíte.

 PS Prvouka 2 na str. 51 cv. 1 ( květ, stonek, list a kořen jaterníku ), cv. 2 ( PETRKLÍČ, PAMPELIŠKA, SNĚŽENKA ), cv. 3 ( VIOLKA, NARCIS, PODBĚL, SNĚŽENKA, BLEDULE, PRVOSENKA, TULIPÁN; tajenka - KROKUSU - žlutý rámeček ). 

Úkol do VV dole vlevo na str. 51 dělat nemusíte.

Pro případ, že by si někdo chtěl zkusit udělat pokus dole vpravo na str. 51:  https://www.rostemesknihou.cz/userdata/files/prirodovedne-hry-ukazka.pdf  .  ( Květ se zbarví modře, protože rostlina přijme stonkem modrou vodu, a ta se dostane až do květu; můžete použít i potravinářskou barvu. )


Některé rostliny v přírodě nesmíme trhat, musíme je chránit. Je to proto, že se jich v přírodě vyskytuje "jako šafránu". 


 Učebnice Prvouka 2  - na str. 49 - přečíst text a pokusit se ústně odpovědět na otázky. Pokojové rostliny okrasné květem: africká fialka ( vyžaduje světlé a teplé místo, nejlépe na okenním parapetu, kvetení prospívá, když rostlinu rosíme, zaléváme 2x týdně do misky, množíme ji zakořeněním listu                ve vodě ) , ibišek ( má podobné nároky jako fialka, ale v zimě nepotřebuje vysoké teploty vzduchu, množíme ho zakořeněním seříznuté větvičky ve vodě ), amarylis ( má ráda světlo a suchý vzduch, množí se cibulkami ), řemenatka klívie ( má ráda světlé stanoviště, na zimu chladnější, po odkvětu se přesazuje do většího květináče nebo se oddělí mladší rostlinky ) , kolopejka ( má ráda slunné stanoviště, množí se zakořeněním listu nebo stonku ). Pokojové rostliny okrasné listem: fíkus ( snáší i méně světla, pozor - nepřelévat vodou ), potos ( nenáročná popínavá rostlina, zaštipováním výhonků dosáhnete hustších listů, množí se řízkováním ), zelenec ( nenáročná rostlina, v zimě je vhodné omezit zálivku ), kroton ( má rád světlo, teplo, vodu - v zimě méně ), tenura ( nenáročná rostlina, zaléváme ji mírně, ne do středu růžice ). Balkonové rostliny: muškát ( množí se řízkováním, zaléváme přiměřeně ), fuchsie ( je teplomilná, množí se řízkováním ), petúnie ( jednoletá rostlina, množí se semeny ), begonie ( většina jich kvete celoročně ).


PS Prvouka 2 - na str. 52 - přečíst text nahoře a ve žlutém rámečku. Cv. 1 ( usměvavý smajlík :-) - kypříme zeminu, otíráme listy od prachu, zaléváme je vodou, přihnojujeme je, přesazujeme je, rosíme jim listy; ostatní věty označíme zamračeným smajlíkem :-( ). Cv. 2 nebudeme dělat, cv. 3 provádět nemusíte ( tlustice ( má velmi silný stonek, má ráda světlo, množí se řízkováním ): https://cs.wikipedia.org/wiki/Tlustice_vejčitá#/media/Soubor:Crassula_ovata_+_Florero.jpg  , dracéna    ( je nenáročná rostlina, má ráda polostín, množí se řízkováním ): https://cs.wikipedia.org/wiki/Tlustice_vejčitá#/media/Soubor:Crassula_ovata_+_Florero.jpg  .


Učivo o pokojových rostlinách berte orientačně.