Týden od 6. 4. do 8. 4. 2020

​​​​​​

Učebnice Čeština 2  str. 63 cv. 1 - napsat do malého sešitu - a) ( kotě, medvídě, dítě, štěně, jehně, holoubě, slůně, hříbě, kachně, hádě, krůtě, čápě ); b) ( čáp, had, holubice, kachna, klisna, kočka, krůta, maminka, medvěd, ovce, pes, slon ); c) ( čápě, dítě, hádě, holoubě, hříbě, jehně, kachně, kotě, krůtě, medvídě, slůně, štěně ),  ( čáp, had, medvěd, pes, slon ). Str. 63 cv. 2  - ústně ( běžel, mládě, měsíc, krůpěj, káně, pětka, Věra, těžký). Str. 63 cv. 3 - Diktát - mohou nadiktovat rodiče; napsat do malého sešitu.        Str. 63 cv. 4  - je dobrovolné, nepsat do učebnice: ( jeskyně, měsíc, děti, pěšinka, květináč, úplněk, poupě, tělocvik, Bětka; tajenka JSI ŠIKULA ). Str. 64 cv. 5 - písemně 4 věty do malého sešitu ( Bětko, pověz  dědečkovi, co vyprávěl Zdeněk. Běželi jsme kolem hnědě natřených dřevěných vrat Černé věže. Vlak odjel přesně v pět hodin. Věrka má nejraději měsíc květen. Chtěl bych se podívat do Mělníka, Chotěboře, Děčína, Koněprus a Poděbrad. Rád bych se dozvěděl něco o stověžaté Praze. Čtu pěkné příběhy o vzniku některých našich měst. ). Str. 64   cv. 6 - písemně 4 věty do malého sešitu ( Mám chalupu na Vysočině. Na okně sedí kočka. Tramvaj jezdí přes Karlovo náměstí. Věděl jsem, že to špatně dopadne. Jirko, podej dědečkovi tu pamětní medaili. Po pěšině spěchají 2 ženy. Do cíle doběhl jako první. "Moc mě těší," řekl pán Květě. ). Str. 64 cv. 7 - ústně ( hnědá věžička, pěkný zpěv, věrný kokršpaněl, dotěrná Alžběta, běžecká soutěž, měsíční znamení, dětský úsměv ).  Učebnice str. 65 - nahoře přečíst text - dopis od Edy Janě  psaným písmem. Na str. 65 cv. 1  - ústně: a) ( tapír, kladivoun, dikobraz, ptakopysk ) b) Nesouhlasím s Edou, tapír se  spíše  podobá praseti. Ale trup má pokrytý bílou srstí, a ostatní části těla jsou černé; na rozdíl od prasete má chobůtkovitá ústa. Kladivoun patří mezi žraloky, Je pro něj typická zploštělá, do stran protažená hlava připomínající kladivo. Dikobraz je hlodavec, na těle má bodliny jako ježek, jen jsou delší. Je to býložravec, na rozdíl od ježka ( všežravec ). Souhlasím s Edou, že ptakopysk je podobný bobrovi a má kachní zobák ( ale gumový ), je to savec, na nohou má plovací blánu,  žije v Austrálii. Na str. 65 cv. 2  - ústně ( žirafa , žába ). Na str. 66 cv. 4 - ústně:  hádanka vlevo - tele; hádanka vpravo - čáp. Na str. 66 cv. 5 - ústně ( Jsem papoušek ara. Mám silný, zahnutý zobák. Mé peří září barvami duhy. Často si upravuji pírka na hrudi. Šplhavé nohy mi umožňují udržet se na větvi nebo na bidýlku. Živím se semeny rostlin. ); ( Jsem lev. Mou hlavu zdobí hříva. Na konci dlouhého ocasu se mrská střapeček. Tělo mám pružné, pokryté krátkou světlou srstí. Našlapuji tiše, plížím se za svou kořistí. Můj úder tlapou je pro všechny nebezpečný. Nepřítele varuji výhružným řevem. Jsem masožravec. ).   

Učebnice Čeština 2 vzadu str. 120 cv. 23  - písemně do malého sešitu, 4 věty ( Rozděl se s dětmi. Vybarvuj červeně, žlutě, zeleně a šedě. Mám rád nedělní snídaně. Štěpán ještě nepřijde. Děda nastoupí v pondělí na nové pracoviště. Potěšil jsi mě. )


Písanka 2 - str. 18:  ( slova příbuzná - sněženka, sníh, sněhulák, sněží; ústně dole -  Stanislav má svátek 7. května, Stella 3. března, Simona 12. prosince, Samuel 1. září ); str. 19 ( vlajka dole je dánská, bílý kříž na červeném podkladu; skandinávský kříž je i na vlajce finské, norské, švédské a islandské, u všech severských států ).


Čítanka 2 - úkoly na str. 70 - ( slova v řádcích: VICHŘICE, RADOVÁNEK, SMRŠŤ, VÍTR, VICHURA, CYKLÓN, HURIKÁN,  PRŮVÁNEK; slova ve sloupcích: VICHŘÍČEK, MELUZÍNA, URAGÁN );                           ( VLAŠTOVKA, SKŘIVAN, PĚNKAVA, DROZD, KUKAČKA, ŠPAČEK, KONIPAS, VRABEC; tajenka: LINDUŠKA ):   https://www.youtube.com/watch?v=6ZtAB50Mhxc   ; na str. 71 - přečíst s důrazem na recitaci verše "Jak se tlučou špačci". V každé sloce podtrhnout  rýmující se slova, pokud tam jsou:       Čepice - velice; Bětka - hnedka; jak - tak; udělali - oklovali; co je ti - uletí; počítač - spáč. Podtrhněte v textu barevně, co dělá strejda Tonda, když "tluče špačky" ( Strejda zkrátka podřimuje. ) . Úkol dole na     str. 71 ( 1 - L, 2 - O, 3 - S, 4 - K, 5 - U, 6 - T, 7 - Á, 8 - K ), pták, který je příbuzný špačka obecného, je LOSKUTÁK: https://www.youtube.com/watch?v=RzlZt0s279A   .